Federal Competition - 2006

<< Back to selection of competitions

Federal Competition, Round One Federal Competition, Round Two
Place sort ascendingsort descending Name sort ascendingsort descending Gr. sort ascendingsort descending 1sort ascendingsort descending 2sort ascendingsort descending 3sort ascendingsort descending 4sort ascendingsort descending Σ sort ascendingsort descending 1sort ascendingsort descending 2sort ascendingsort descending 3sort ascendingsort descending 4sort ascendingsort descending 5sort ascendingsort descending 6sort ascendingsort descending Σ sort ascendingsort descending
gold medal 1 Yimin Ge 7. 108514 advanced 77888846 IMO
gold medal 2 Jakob Preininger 8. 00044 advanced 88876744 IMO
gold medal 3 Sara Kropf 7. 018312 advanced 76886742 IMO
silver medal 4 Michael Mosshammer 8. 518822 advanced 48884840 IMO
silver medal 5 Peter Gila 7. 358016 advanced 66883839 IMO
silver medal 6 Fabian Mayrhuber 7. 422311 advanced 77781838 IMO
bronze medal 7 Georg Heise 7. 60039 advanced 83158833
bronze medal 7 Bernhard Kiniger 8. 358319 advanced 68281833
bronze medal 9 Philipp Birklbauer 8. 710412 advanced 44081825
bronze medal 9 Stephan Eisenhaber 7. 01214 advanced 72143825 APMC
bronze medal 11 Philipp Schönbauer 6. 05038 advanced 80274122 APMC
12 Georg Meisl 8. 31105 advanced 08461120
13 Felix Schwenninger 8. 01214 advanced 01781219
14 Armin Schöch 7. 30339 advanced 41182117 APMC
15 Nora Odabas 8. 113510 advanced 32223315
16 Joachim Orthaber 6. 31408 advanced 11651014 APMC
17 Waltraud Lederle 6. 01539 advanced 11251212 APMC
18 Christina Biermair 8. 01809 advanced 00820010
19 Bertram Dumböck 8. 01809 advanced 0161109 APMC
20 Michael Lindner 8. 01034 advanced 0115108
21 Bernhard Bloder 6. 00314 advanced 0102047
22 Florian Andritsch 6. 01304 advanced 0022116
22 Robert Triebl 6. 01708 advanced 1130106
24 Katharina Albert 6. 01034 advanced 0103105
25 Martin Hierz 6. 00808 advanced 0130004
25 Michalis Neururer 7. 008210 advanced 0000314
27 Ying Siu Liang 6. 036110 advanced 0110002
Thomas Hack 5. 00303
Gernot Holler 5. 03003
Christoph Triebl 8. 00213
Lukas Andritsch 5. 01102
David Auinger 7. 00022
Adrian Fuchs 3. 01012
Markus Holzmann 7. 00022
Verena Infanger 8. 00202
Felix Linhardt 6. 00202
Veronika Berg 6. 00101
Markus Emprechtinger 7. 01001
Yvonne Himmer 6. 01001
Astrid Perz 6. 01001
Severin Rettensteiner 6. 01001
Alexander Wietek 8. 00011
Peter Wirthumer 8. 01001
Michael Benda 8. 00000
Martin Halla 7. 00000
Sebastian Sams 5. 00000

Hint: Multiple contests/rounds are shown at the same time. Only participants for who we have complete data will be shown. If you want to make sure that you really see all competitors, click on the competition header to see only the results from this competition.
For example, if both the regional and federal competition are shown and we do not know the regional competition results for a candidate, the this candidate will also not be shown in the federal competition results!

Legend:
advanced ... advanced (qualified for the next round)
disqualified ... disqualified